BİZİ BEKLEYEN TRENDLER ASLINDA TEHLİKE Mİ?

BİZİ BEKLEYEN TRENDLER ASLINDA TEHLİKE Mİ?

BİZİ BEKLEYEN TRENDLER ASLINDA TEHLİKE Mİ?

Trendler en temelde yapıları gereği gelecek ile ilgilidir. Gelecekte işler bugünkünden farklı yapılır ve gelecek birileri tarafından anlaşılmayı bekler; ve hatta anlaşılmaya ihtiyaç duyar.

Murat Ülker, 9 farklı başlıkta, başta en önemli 10 trend olmak üzere toplamda 79 trend sunan “Her Zeki Kişinin Bilmesi Gereken On Küresel Trend ve İlginizi Çekebilecek Daha Birçoğu” kitabını aslında diğerlerini de kapsayacak şekilde ilk 10 önemli trendi bilakis ters yönden ele alarak özetlediği yazısıyla buluşturuyoruz.

Kitabın girişinde Harvardlı ünlü Psikolog Steven Pinker şöyle söylüyor:

“Dünyayı anlamanın iki yolu vardır; ya son bir saat içinde gezegenin herhangi bir yerinde meydana gelen en kötü şeyler hakkında sürekli bir takım anekdotlar edinirsiniz ya da insanlık durumunu değiştiren büyük gelişmelere kuş bakışı bakabildiğiniz bir perspektife sahip olursunuz. Birincisine haber' denir. Bilgeliğiniz ve zihinsel sağlığınız için ikincisiyle dengelemenizi öneririm.”

Bizi bekleyen 10 tehlike mi? Ne dersiniz?

  1. Herkes zenginleşiyorsa topluma etkisi nasıl oluyor?
  2. Artık yoksul kalmadı mı? isteklerin sınırı nerede?
  3. Kaynaklarımız bitiyor mu?
  4. Artan nüfus tehlikesi gerçek mi?
  5. Kıtlık olmayacak mı?
  6. Doğal hayat sona mı eriyor?
  7. Sanayileşme ve kentleşme zenginliğin anahtarı!
  8. Demokrasi mi, otokrasi mi daha yaygınlaşıyor?
  9. Savaş mı, barış mı?
  10. Doğal afetler artıyor mu?

Bu en önemli 10 tehlike (trend) bizi geleceğe taşırken diğer yandan da bilinmezliklerle karşı karşıya mı getiriyor? Gelecekteki olası tehlikeler neler?

Bizi bekleyen tehlikeleri ve bilinmezlikleri anlamamıza yardımcı olacak olan Murat Ülker’in bu yazısını Anlık Normal’in yeni sayısında okuyabilirsiniz.

Keyifli okumalar

Kategori: GenelTarih: 14 Ekim 2022, Cuma