ÇİZGİ FİLM VE DİZİLERDEKİ KARAKTERLER KIZ ÇOCUKLARINI NEGATİF Mİ ETKİLİYOR?

ÇİZGİ FİLM VE DİZİLERDEKİ KARAKTERLER KIZ ÇOCUKLARINI NEGATİF Mİ ETKİLİYOR?

Çizgi Film ve Dizilerdeki Karakterler Kız Çocuklarını Negatif mi Etkiliyor?

Eşitlik, bireyin bütün yeteneklerini tam ve özgürce geliştirebilecekleri toplumsal ortamın yaratılmasıdır. Bu tanımdan yola çıkarak toplumsal eşitliğin, kadınların ve erkeklerin toplumsal yaşamın her alanına eşit katılımları ile şağlanabileceğini söyleyebiliriz.

Cinsiyet Eşitlik Endeksi sıralamasında 133. sırada yer alan Türkiye’de, okuma yazma bilmeyen kadın sayısı 2.8 milyon iken aile içi kadına şiddet ise %40 oranında.

Bu yazımızda “Anneleri Anlayan Marka Olmak” kitabının yazarı Esra Baykal, toplumsal cinsiyet eşitliği ile birlikte çizgi film ve dizilerdeki kadın prototiplerin kız çocuklarının geleceğine nasıl etki ettiğine dair bize kıymetli bilgiler veriyor.

Ne yazık ki, medya toplumsal cinsiyet eşitsizliğini sürdürme eğiliminde

“Medyanın toplumlarda cinsiyet eşitliğini sağlamada oynayabileceği dönüştürücü role kuvvetle inanıyorum. Cinsiyete duyarlı ve cinsiyet dönüştürücü içerik oluşturarak ve cinsiyet klişelerini kırarak, toplumsal cinsiyet algılarına ilişkin geleneksel sosyal ve kültürel normlara ve tutumlara meydan okuyarak, kadınları bir istisna olarak değil, günlük olarak çeşitli konularda liderlik rollerinde ve uzmanlar olarak göstererek içerik oluşturmak, toplumsal dönüşümü de güçlendirecektir.”

Çocukları bu klişelerden nasıl kurtarabiliriz? Kız çocuklarının negatif yönde etkilenmemeleri için neler yapabiliriz? Bu soruların cevaplarını yazımızda okuyabilirsiniz.

İyi okumalar dileriz.

Kategori: GenelTarih: 25 Mayıs 2022, Çarşamba