YILIN KELİMELERİ ve PAZARLAMADAKİ YANSIMALARI

YILIN KELİMELERİ ve PAZARLAMADAKİ YANSIMALARI

2023 yılının kelimelerini belirleyen ünlü sözlükler ve yayınevleri arasında yapılan açıklamalara göre, Merriam-Webster "authentic" (otantik), Cambridge Sözlüğü "hallucinate" (halüsinasyon görmek) ve Oxford Üniversitesi Yayınevi ise "rizz" kelimelerini yılın kelimeleri olarak seçmiştir. Bu kelimelerin, yapay zeka, kültür, kimlik, sosyal medya ve ilişkiler gibi günümüz konularını yansıtmaktadır.

Yapay zeka, dünyaca ünlü yayıncı olan Collins tarafından da yılın kelimesi olarak seçilmiş ve iş hayatında ve pazarlamada önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Ayrıca, Alman Dil Kurumu tarafından belirlenen "kriz modu" kelimesi de yılın kelimesi olarak öne çıkarmaktadır.

İş hayatı ve pazarlamada, pandemi sonrası dönemde "amaç odaklılık" yerini "teknoloji, veri devrimi"ne bırakmıştır. Ayrıca, yapay zeka ve dijital dilin önemi üzerinde durularak, pazarlamacıların bu yeni dilin yapısını anlamalarının ve Z nesli ile iletişim kurmalarının önemine

Yavuz Odabaşı'nın, 2023 yılı kelimelerinin pazarlamadaki yansımalarını ele aldığı yazısını Anlık Normal'in yeni sayısında okuyabilirsiniz.

Keyifli okumalar.

Kategori: GenelTarih: 21 Aralık 2023, Perşembe