Anlık Normal Dergi

2020 -2021 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 101

2020 -2021 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 101

Sıra dışı bir yılı geride bırakırken alışılagelmiş kalıplarımızı yıktığımız bir süreç içerisinde bulduk kendimizi. Alıştığımız düzene kimi zaman belirli kısıtlamalar ekleyerek kimi zaman da komple değişime giderek oturtmamız gerekti. Hemen her sektörle birlikte eğitim ve öğretim sistemimiz de bundan nasibini aldı.

Ülkemiz covid-19 sürecinde eğitim sistemini online platformlara taşıyarak geçici bir çözümle açılış yapmayı tercih etti. Avrupa ve Amerika’da da online sisteme geçişle birlikte farklı yöntemleri deneyen ve bir araya gelerek eğitim sağlayabilen kuruluşlar da oldu, üstelik hastalık riskini en aza indirecek yeni çözümlerle!

‘Tıpta Ve Sağlıkta Balon Bilgiler’ kitabının yazarı Prof. Dr. Nina Shapiro örnek eğitim modeli olarak kullanılabilecek yaz kamplarına dair sistemi bizlerle paylaştı. Avrupa ve Amerika’da her yaş grubundan geçler için yaz kampları uygulaması bulunuyor ve çoğu aile çocuklarını yaz boyu kamplara emanet ediyor. Covid-19 yaz kamplarını da etkileyerek pek çoğunun açılmadığı bir sene yaşattı ama bazı kamplar bilinen önlemlere sıkı sıkıya bağlı kalarak ‘’yeni normal’’in bir alışkanlığa dönüştürülebileceğini gösterdi.

Prof. Dr. Nina Shapiro Amerika’nın Maine Eyaleti’ndeki yaz kamplarının uyguladığı eğitim modelinin yüz yüze eğitim sisteminde kullanıp kullanılamayacağını inceliyor! Çünkü kamplardan elde edilen veriler gösteriyor ki sadece yatılı kamptaki sağlıklı çocuk sayındaki başarı oranı değil, günübirlik etkinlikler ve gündüz kampları için de önerilen önlemler ciddi bir şekilde alındığında üst düzey bir başarı oranı görülüyor.

‘’Yaz boyunca kampçılar ve personel üzerinde gerçekleştirilen 500'ün üzerinde Covid-19 PCR testinde tek bir pozitif vaka yoktu.’’

Günlük yaşam için alınması gereken önlemlerin pek çoğunu hepimiz aslında biliyoruz fakat yeni yeni alışmamız gereken bir sürecin içinde yer almamızın da etkisiyle rehavete kapılabiliyoruz. Prof. Dr. Nina Shapiro için gerekli önlemlere harfiyen uyulduğunda ve ek çözümler de alındığında pozitif kişi sayısını çok aza indirgeyebileceğimizi öne sürüyor.

‘’Tüm kampçıların ve personelin yaz boyunca sağlıklı kalmış olması… Bu başarı, hem ilkokul, hem ortaokul, hem de lise öğrencileri için okula yeniden dönüşün başarılı olması için potansiyel bir modeldir.’’

Online eğitim sisteminin kalıcı olamayacağı durumlar için yüz yüze eğitim modelinde yapabileceğimiz düzenlemeleri detaylı incelemek için 5. Sayı 5. Kısım’ı okumanızı öneririz.


Keyifli okumalar dileriz.

Kategori: GenelTarih: 01 Ekim 2020, Perşembe