Anlık Normal Dergi

ALIŞVERİŞÇİLER ONLİNE MI?

ALIŞVERİŞÇİLER ONLİNE MI?

Yavaş yavaş değişim gösteren online alışveriş alışkanlığımızın pandemi süreciyle birlikte süratli bir şekilde hız kazandığını söyleyebiliriz. Online alışveriş düzeni yerleşik bir hal almaya doğru giderken pandemide bu trend pik yaptı.

Covid19’dan önce de alışverişlerimizi online yapıyorduk. Eve kadar taşımamak ya da bize zaman kazandırdığı için tercih ediyorduk. Artık dış dünyada keyfi vakit geçirme gibi bir lüksümüz kalamdı, bu nedenle alışverişlerimizi online dünyanın ellerine teslim ettik. Biz seçelim, ödeyelim, aldıklarımız kapımıza gelsin!

Anlık derginin bu kısmında Murat Ülker, online alışverişin fiziki mekanları nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor.

‘’Hatta neredeyse tüm perakende zincirleri varlıklarını inkar edercesine web üzerinden satışa ve teslimata yöneldiler. Değişen tüketici alışkanlıkları inovasyonu zorunlu kıldı.’’

Fiziki mekanları bulunan pek çok firma, mağazalarını kapatmaya ve online satış stratejileri geliştirmeye yöneldi. Var olan mağazaların da işleyişleri güncellenerek hızlı olmayı amaçlayan ‘’al-götür’’ sistemine evriliyor.

Bu dijitalleşme durumunun firmalara bütçesel olarak olumlu anlamda etkilerinin olduğu aşikâr, fakat ya bu mağazalardaki çalışan istihdamına nasıl bir çözüm bulunacağı merak konusu.

Murat Ülker, dünya gündemine ek olarak Türkiye’deki alışveriş alışkanlıklarıyla ilgili araştırmalara da bu yazıda yer veriyor.

‘’Türkiye’de 2020'nin ilk 9 aylık döneminde, temassız ödeme adedi geçen yılın 3,5 katına çıkarak 1,1 milyar liraya ulaşırken, internet üzerinden gerçekleşen kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemeler içerisindeki payı ise %21 oldu.’’

Bu yükselen rakamlar ışığında covid19’un kontrol altına alınabildiği gelecek günlerde insanların mağazadan alışveriş yapma alışkanlığının nasıl etkileneceği de bir muamma. Görünen o ki, değişim çağının tam ortasındayız ve gelecek günleri tahayyül etmek çok zor.

Keyifli Okumalar.

Kategori: GenelTarih: 04 Şubat 2021, Perşembe