Anlık Normal Dergi

DEĞİŞİME UZAK KALAN YERİNDE SAYAR!

DEĞİŞİME UZAK KALAN YERİNDE SAYAR!

Dijitalleşen dünyadan her sektör nasibini aldı. Hatta çoğu sektör için yerine oturmuş bir sistem söz konusu değil ve bir geçiş sürecinin ortasında yer alıyorlar. İşte burada, ne yöne gideceğinize karar vermek hayati bir önem taşıyor!

Özellikle ekran karşısındaki hayatımızın süresi arttıkça, ekran başında nasıl verimli zaman geçireceğimiz konusu da gündemde. Burada devreye performans sanatı giriyor.

Dünya Sihirbazlar Birliği tarafından ‘Dünyanın En İyi Sihirbazı’ seçilmiş bir isim olan Doruk Ülger sahne sanatlarının dijital devrimle mücadelesine dikkat çekiyor.

‘’Yaşattığı ana duygulardan biri şaşırtmak olan sihirbazlık sanatı, bu koşullarda canlı bir performansta yaşatabileceği heyecan ve duyguları yaşatmakta oldukça güçlük çekecektir. Dolayısıyla dijital dünyada var olmak için adapte olmak, değişime uğramak zorunda kalacaktır.’’

Artık ekranlar karşısında sosyalleşirken, ekranlar karşısında da bambaşka bir hayatımızın olmaya başladığını hissediyoruz. Bütün gün bilgisayar başında çalışıp yine dinlenme yolunu bilgisayar ekranına ya da televizyona bakmakta seçebiliyoruz. Pandemi öncesi belki bir gösteriye, bir konsere veya bir tiyatroya giderken, şimdilerde dışarı çıkamadığımız halde bu etkinliklerin özlemini dijital yollarla gideriyoruz.

‘’Evimizin salonundan bağlanıp pijamalarımızla kendi konfor alanımızda izleyebiliyor olmak, kötü bir şey diyebilir miyiz?’’ Diyor Sihirbaz Doruk Ülgen.

‘’Bu dönüşüm halen devam etmekte olan bir dönüşüm, eminim çok ilginç şeylerle karşılaşacağız. Örneğin biraz evvel bahsettiğimiz dijital tiyatrolara hayali karakterler Söylediklerimin yeniliğe, gelişime açık olmamak gibi algılanmasını istemem. dijital olarak entegre edilebilir.’’

Dijital performans etkinliklerine karşı çıkmak yerine kabullenme yoluna girmemiz çok mühim. Çünkü belli ki bir dijital devrimin ortasındayız. Ya yok sayıp treni kaçıracağız ya da neler olup bittiğini anlama yolunda adımlar atacağız.

Her ne şekilde uyum sağlarsa sağlasın, sanatın hep olacağını ön görmek için sihirbaz olmaya gerek yok.

Keyifli okumalar.

Tarih: 27 Şubat 2021, Cumartesi