GERÇEK BİR HİKAYE: GLUTENSİZ BESLENMEK ZARAR VEREBİLİR Mİ?

GERÇEK BİR HİKAYE: GLUTENSİZ BESLENMEK ZARAR VEREBİLİR Mİ?

GERÇEK BİR HİKAYE: GLUTENSİZ BESLENMEK ZARAR VEREBİLİR Mİ?

Hep teorik tartışmalar yapmak yerine, bu defa sizlerle Evren Bay’ın alternatif tıp tecrübesini paylaşıyoruz.

Marketlerdeki ürünlerde, restoran menülerinde bu terimi çok görüyoruz. Birçoğumuz sebepsiz şekilde glutensiz besleniyoruz. Peki, gluten nedir biliyor muyuz? Glutensiz beslenmedeki amacımız nedir?

Gluten buğday, arpa ve çavdar gibi birçok tahıl ürününde doğal olarak bulunan proteinlere verilen addır.

“Gözümü sağlık bürümüştü, tüm paramı desteklere yatırmaya hazırdım”

5 sene önce ilk çocuğuna hamileyken Haşimato Tiroiditi olduğunu ve hayatının sonuna kadar ilaç kullanması gerektiğini öğrenen Evren Bay, “alternatif tıp” diye genellediğimiz yöntemlere başvurmaya karar veriyor.

“Nereyi tıklasam karşıma bu konular üzerine yazılar, çeşit çeşit ürünler çıkıyordu. Probiyotikler, glutensiz beslenme, Paleo diyeti adeta bir din gibi yayılmıştı. Thyroid Pharmacist, Paleo mom, Grass-Fed Girl, Gluten Free Mom, The Healthy Gluten-Free Family isimleriyle pek çok blogger ve Facebook hasta dayanışma gruplarında binlerce insan birbirlerine bu diyet tarzının ve probiyotiklerin kendilerine ne kadar iyi geldiğini anlatıyordu. Sonunda ben de bu kervana katıldım ve 2013 yılının 2 Ocak günü o senenin yeni yıl hedefi olarak glutensiz beslenmeye başladım. 8 yıl boyunca glutenin g’sini (glutenin ve gliadin) ağzıma koymadım.”

Yazar Evren Bay’ın, glutensiz yaşama başlama sebebini ve neden glutene geri döndüğünü, tecrübelerine ve araştırmalarına dayanarak aktardığı yazısını Anlık Normal’in yeni sayısında okuyabilirsiniz.

Keyifli okumalar.

Kategori: GenelTarih: 16 Mayıs 2022, Pazartesi