Anlık Normal Dergi

GÖÇEBE HAYATIN, YERLEŞİK İNSANLARI! BURADA MISINIZ?

GÖÇEBE HAYATIN, YERLEŞİK İNSANLARI! BURADA MISINIZ?

Bizler yerinde duramayan, bir türlü yerleşemeyen, oturduğu yerde bile sürekli değişiklik yapmaya çalışan, hareket seven bir toplumun parçasıyız. Bunlara benzer daha pek çok örnek vermek mümkün. Hal öyle olunca bazı davranışlarımızın da psikolojik karşılığını bulmaya çalışmamız çok olağan.

Bu sayımızda Murat Ülker, Orta Asya’ya dayanan Türk köklerinin tarih boyunca değişmeyen davranış kalıplarını inceleyen Prof. Dr. Erol Göka’nın tezinden yola çıkarak alışkanlıklarımızı çözümlüyor. Göçebe hayatın izlerini hala taşıyan bazı davranışlara açıklık getiriyor.

‘’Orta Asya’dan gelen göçebe kültürümüzün bizim ruhumuzda yarattığı en önemli özellik bir yere ait olamama, bir yere ait kalamayacağını düşünme, geçicilik duygusu, başka uygarlıklara, kültürlere kolay adaptasyon yeteneği.’’

Anadolu’da Türk boyları dönemindeki yaşayışımızı çok geride bırakmış olsak da arada bir hemşehrilik mantığımızın ağır bastığını hissediyorsunuzdur. Yeni tanıştığımız insanlarda bile en çok merak ettiğimiz onlara yönlendirdiğimiz ilk 5 sorudan birisi ‘’Memleket Neresi?’’ olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Birisine ‘’Toprağım’’ demek de bizler için önemli.

Murat Ülker: ‘’ Prof. Göka’nın kitabı gerçekten de okunmayı hakediyor. Ben burada çok sınırlı örnek ve tarihi kanıtla onun demek istediklerini anlatmaya çalıştım. Sizin mutlaka edinip tamamını okumanız lazım, kitapta çok daha fazlası var.’’

Keyifli okumalar.

Kategori: GenelTarih: 07 Ocak 2021, Perşembe