METAVERSE EVRENİNDEKİ ŞAŞKIN ÖRDEK YAVRULARIYIZ

METAVERSE EVRENİNDEKİ ŞAŞKIN ÖRDEK YAVRULARIYIZ

Metaverse Evrenindeki Şaşkın Ördek Yavrularıyız

Hepimizde aynı soru işareti; yeni teknolojik sistemlere dahil olmalı mıyız yoksa beklemeli miyiz?

Bitcoin, Blockchain derken bir de Metaverse ile Crypto dünyasında dolanan şaşkın ördek yavruları gibiyiz. Geleceğin teknolojisini anlatan tüm filmler, romanlar bir anda gerçek dünyada karşımıza çıkmaya başladı. Tabii, bu durum en çok pazarlamacıları ve ebeveynleri etkiledi. Nasıl ve neden mi?

Sokak oyunları hep bu yüzden bitti, bilinçaltına işleyen çizgi filmler de… Ebeveynlerin endişesi. Çocuklarını gerçek dünyanın tehlikelerine karşı korumakta bile zorlanan aileler, dijital dünyanın yaratacağı etkiyi hesaplayamıyor. Tableti elinden düşürmeyen bir nesli, 3D dünyadan nasıl uzak tutabilirsin ki? Pazarlamacılar ise hangi platforma ne kadar ve nasıl yatırım yapmak doğru olur diye düşünürken strese girmeye başladı. Onlara da hak vermek lazım, sektör sürekli evrim halinde.

Teknolojik dönüşümün içinde unuttuğumuz bir şey var; insan deneyimledikçe ve öğrendikçe korkudan uzaklaşıyor. 

Yeni gerçeklik içinde nasıl bir yol izlemek bize fayda sunacak derseniz; medya dinamiklerini izlemek ve deneyimlemek, bizi sanal dünyanın kara delik etkisinden koruyabilir. Yüzmeyi bilmiyor olmanız öğrenmeyeceğiniz anlamına mı gelir? Zaten dahil olduğumuz sosyal medyada, tüketime yönelik uygulamalar yerine üretim aşamasına geçsek taşlar yerine oturacak. Endişe ve eleştiriden önce “ben bu gerçeklik için ne üretiyorum?” diye kendimize sormalıyız.

3D evrenlerin, fiziksel varlığı olmayan coin’lerin gerçeğine, Esra Baykal ile ışık tutuyoruz. Deneyim severlerin ve kripto kullanıcıların hayran olduğu Bloktopia hakkında neler biliyorsunuz? Sistem nasıl çalışıyor? 

Anlık Normal’in yeni sayısında, sizleri teknolojik gelişmelere kucak açan bir başlangıç beklemekte.

Kategori: GenelTarih: 05 Ocak 2022, Çarşamba