Murat Ülker yazdı: İNTERNETİN GELECEĞİ; METAVERSE EVRENİ

Murat Ülker yazdı: İNTERNETİN GELECEĞİ; METAVERSE EVRENİ

Murat Ülker yazdı: İNTERNETİN GELECEĞİ; METAVERSE EVRENİ

“Hakikat olarak ne biliyorsak aksi diyebiliriz.”

Murat Ülker

Gündelik hayatın vazgeçilmezi haline gelen dijital dünya ve sosyal medyanın yenilikleri dur durak bilmiyor. Çevrimiçi iletişimi güçlendiren ve canlı tutan platformların sayısı her geçen gün artıyor. Tam anlamıyla her bir platforma uyum sağlamak mümkün değil, güncelleme ile aralarındaki rekabeti arttırıyorlar. Durum böyle olunca kullanıcılar da teknolojiye yetişmek için aralarında rekabet eder hale geliyor.

Herkesin aklını meşgul eden tek bir soru var; son zamanların ses getiren başlığı “Metaverse” evrenine nasıl dahil olmalıyım?

Aynı anda birden fazla yerde bulunmak ister misiniz? Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik ile sanal dünyanın deneyime dönüştürülmesi planlanıyor. Ev konforunuzu bozmadan, dijital avatarınız ile alışveriş yapmayı ister miydiniz? Cevabınız evet ise gelecekte 3 boyutlu nesnelerle doğrudan etkileşime girerek, görmenin ötesinde deneyerek hatta belki hissederek dijital dünyada var olabiliriz.

Anneannesinin kıssalarıyla Murat Ülker, Metaverse evreninin zaten öngörülen bir gerçek olduğunu belirtiyor. Gerek film ve oyunlarda gerek Yahya Kemal rubaisiyle bu kavrama aşina olduğumuzun altını çizmeliyiz. Gündelik hayatın dışında iş anlamında en çok perakende sektörünün etkileneceğini söyleyen Murat Ülker, satın alma tercihlerinin Metaverse deneyimi ile yön değiştireceğini söylüyor.

Metaverse dünyasını yaratmak için yıllık 10 Milyar dolarlık bütçe ayıran Zuckerberg, hedefine tam anlamıyla ne zaman ulaşacak hep birlikte tanık olacağız. Teknolojinin de nabzını tutan Anlık Normal’in yeni sayısında sizleri ufuk açıcı bir yazı bekliyor.

Kategori: GenelTarih: 20 Aralık 2021, Pazartesi