MURAT ÜLKER YAZDI: “SU KULLANANIN, TOPRAK İŞLEYENİN OLMALIDIR”

MURAT ÜLKER YAZDI: “SU KULLANANIN, TOPRAK İŞLEYENİN OLMALIDIR”

Murat Ülker Yazdı: “SU KULLANANIN, TOPRAK İŞLEYENİN OLMALIDIR”

“Yiyip içtiğimizden memnun muyuz? Gıdada israf var mı?”

Benzer birçok sualle karşı karşıyayız diyen Murat Ülker kendi deneyimleriyle birlikte bize, aklımızı kurcalayan diğer soruları da anlamamıza yardımcı olacağını düşündüğü 3 kitaptan bahsediyor.

Prof. Dr.Niyazi Erdoğan - Tarım Ekonomisi ve Finansmanı, Ali Ekber Yıldırım - Üretme, Tüket ve Paco Underhill - Nasıl Yiyoruz: Cesur Yeni Yiyecek ve İçecek Dünyası (How We Eat: The Brave New World of Food and Drink)

“Sorun tedarik zincirinde mi, tarımda mı, yoksa aracı/tüccar veya pazarcı/marketçi mi? Belki de çiftçilikte?!?”

Tarım Ekonomisi ve Finansmanı Prof. Niyazi Erdoğan mevcut küresel finansal sistemde gelişmekte olan ülkelerin büyük kısmında, kırsal alanlarda finansal hizmetlerin gelişmesini engelleyen faktörlerden bahsediyor.

“Finansman konusunda tarım sektörünü diğer sektörlerden ayıran önemli özellik, üretim süre ve süreçlerinin çok farklı olması ve öngörülemeyen iklim koşullarına maruz kalmasıdır”

Murat Ülker: “Underhill kitabında yeme/içmeye dair birçok şeyden söz ediyor ama en önemli vurgusu modern tarım teknolojileri, dünyayı bekleyen tarımsal ürün krizi ve gençlerin artık tarımsal konulara ilgi duymaması” diye belirtiyor.

“Tarım bir evrim geçiriyor - teknoloji her ticari çiftliğin vazgeçilmez bir parçası haline geliyor.”

Fiyatlar üreticiler veya perakendeciler tarafından değil biz tüketiciler tarafından mı belirlenecek ve bizi neler bekleyecek ilerleyen zamanlarda buna hep birlikte şahit olacağız. Murat Ülker’in bu aydınlatıcı yazısını Anlık Normal’in yeni sayısında okuyabilirsiniz.

 

Kategori: GenelTarih: 11 Mart 2022, Cuma