PEKİ YA RUH SAĞLIĞIMIZ?

PEKİ YA RUH SAĞLIĞIMIZ?

Covid-19 sebebiyle 8 aydır tüm dünya ile aynı kaygı halinde bulunduğumuz bir sürecin içerisindeyiz. Aynı zamanda öngöremediğimiz gelecek günlerin de endişesini yaşıyoruz.

Hastalığa yakalanmamak için alışık olmadığınız bir hayat düzenine sancılı bir geçiş yapmak durumunda kaldık. Hastalık riski, geçim sıkıntısı, yakınlarımızı kaybetme korkusu ve öngöremediğimiz geleceğe yönelik kaygıların sonuçları ne olacak dersiniz?

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Semih Dikkatli, Covid-19 salgınında ruh sağlığı sorunlarıyla başa çıkma yöntemlerini sizler için yazdı.

‘’Bu yazıda; oluşan ve oluşması muhtemel ruh sağlığı sorunlarıyla ilgili alınması gerekli tedbirler üzerinde duracak ve ülkemiz adına bir gelecek vizyonu belirlemeye çalışacağım.’’

Yaşanan tüm süreç göz önüne alındığında yazıyı okuyan herkesin kendinden bir şeyler bulabileceğini düşünüyoruz. Salgının yarattığı zihinsel sağlık sorunları için önlemler hem kısa vade hem de uzun vadede ele alınıyor. Bu süreç için doğru soruların sorulması elzemdir. Doğru sorular ve uzman birlikteliğiyle kendi ruh durumumuzu kavrayabilir, kendimizi daha iyi hissettirecek önerilere açık olmayı öğrenebiliriz.

‘’Salgın sırasında ve sonrasında oluşabilecek ruhsal sorunlar için alınacak tedbirlerle ilgili öneriler ise, iki ana başlık altında incelenebilir. Yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler!’’

İşte bu noktada gerçekten kulaktan dolma sosyal medya bilgilerine inanmaktansa, uzman görüşlerini takip etmeyi tercih etmeliyiz. Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Semih Dikkatli, alınabilecek bireysel tedbirlerin yanı sıra yetkiler için de muhtelif önerilerde bulunuyor. Tamamen yeni bu süreci ruh sağlığı açısından nasıl ele alıp, nasıl araştırmalar yapılabileceği konusuna da değiniyor.

Hepimiz olaylara aynı metanetle yaklaşamayabiliriz, bazılarımız yaşadığı kaygıyı kontrol altında tutamayabilir. Bu gibi kişilere yapılacak erken müdahalenin, kaygı semptomlarını diğerlerine bulaştırma riskini de en aza indirilebileceğini bilmeliyiz. Eğer ki bu kişi sizseniz, kendinize doğru bir adım atmak için hiçbir zaman geç değil.
Keyifli okumalar dileriz.

Kategori: GenelTarih: 09 Ekim 2020, Cuma