SİYASETİ BİR “ORKESTRA” ŞEFİ GİBİ YÖNETMEK

SİYASETİ BİR “ORKESTRA” ŞEFİ GİBİ YÖNETMEK

Postmodern siyaset pazarlaması, geleneksel siyasi iletişim yöntemlerinden farklı bir yaklaşım benimser. Bu yaklaşımda, politikacılar ve partiler, seçmenleri etkilemek için geleneksel söylem ve argümanlar yerine daha yaratıcı ve dikkat çekici teknikler kullanırlar. Bu tekniklerden biri de metafor kullanımıdır.

Bu dönemde dikkat çeken metaforik yaklaşımlar ele alınıp incelendiğinde, iki tanesi öne çıkar; biri siyasal pazarlama iletişiminde "orkestrasyon", diğeri ise kurgulanmış davranışlar için kullanılan "siyasal oyun - tiyatro" terimidir.

“Günümüz siyaset oyununun kuralı şu: “Kazanan hepsini alır, kaybeden ise her şeyini kaybeder”. Oyunda bir ikinci olamaz ve olsa da kazanamaz. İktidar ve lideri başoyuncu, muhalefet liderleri ise yardımcı oyuncular olarak sahnede.”

Yavuz Odabaşı'nın, CHP'nin modernist laik kimliğinden postmodern bir yapıya geçiş yapma çabasını ve AKP'nin popülist ve pragmatik bir yapıdan milliyetçi-muhafazakar bir yapıya dönüşmesini incelediği yazısını Anlık Normal'in yeni sayısında okuyabilirsiniz.

Keyifli okumalar.

Kategori: GenelTarih: 07 Nisan 2023, Cuma