BİR FİKRİ MÜLKİYET SKANDALI

BİR FİKRİ MÜLKİYET SKANDALI

Voscreen kurucusu Deniz Dündar,  geliştirdiği uygulamanın Çinli bir firma tarafından kopyalandığını ve uygulamanın 18 ay boyunca App Store üzerinden satışa sunulduğunu belirtiyor.

Teknoloji devi Apple, 3 trilyon dolarlık değeriyle dünya genelinde dikkat çeken markalardan biri.

Çinli bir firmanın, bir girişimcinin uygulamasının adını ve logosunu çalarak oluşturduğu uygulamanın App Store üzerinden satışa sunulması, fikri mülkiyet hakları açsından ele alındığında ve Apple'ın duruma müdahale etmemesi nedeniyle, önemli bir tartışma yaratmaktadır.

Voscreen kurucusu Deniz Dündar, Apple ile iletişim kurmaya çalıştığını ancak sonuç alamadığını belirtiyor. Bu nedenle, ChApple adında bir yapıbozumsal hareket başlatarak Apple'a karşı bir savaş ilan etmiş.

Fikri mülkiyetin önemli olduğu bu dönemde, Apple'ın bu skandal karşısındaki duruşu ve ChApple'ın yarattığı ses getiren protesto, önemli bir dönemeç olabilir.

Genel Yayın Yönetmenimiz Atıl Ünal’ın, yaşananları ve ortaya çıkan soruları detaylı bir şekilde irdeleyerek, bu marka savaşının nasıl bir sonuca evrilebileceğini anlamamızı sağlayacak olan yazısını Anlık Normal’in yeni sayısında okuyabilirsiniz.

Keyifli okumalar.

* Voscreen: Kısa video klipler aracılığıyla İngilizce dil becerilerinizi kendi başınıza geliştirmenize yardımcı olan bir uygulama.

Kategori: GenelTarih: 10 Kasım 2023, Cuma