AMAÇ BELLİ: HABERLEŞMENİN ÇÖKMEMESİ

AMAÇ BELLİ: HABERLEŞMENİN ÇÖKMEMESİ

Haberleşme, insanoğlu olarak içinde bulunduğumuz çağı tanımlayan en önemli kavramlardan biri. İnternet çağı dediğimiz şeyin temelinde haberleşme var. Deprem felaketi sonrası neden haberleşemedik, neden depremle birlikte haberleşme ağımız da enkaz altında kaldı.

Aklımıza takılan tüm bu soruları ve daha fazlasının cevaplarını, Dünya Gazetesi Teknoloji Editörü Kemalettin Bulamacı’ya sorduk.

Peki aslında ne oldu? Önlenebilir miydi? İhmal var mı? Bir sonraki afet için neler yapmalıyız?

Depremde haberleşmenin neden aksadığını anlamak için önce Türkiye’deki yapıyı anlamak gerektiğinden bahsediyor Bulamacı.

Ve ekliyor;

Cellular Network nedir bilmeden, sistemin neden aksadığını anlamak pek mümkün değil.

“Ulusal Roaming* de gündeme geliyor, değerlendiriliyor ama kabul edilmiyor.

Çünkü;

Ulusal Roaming daha önce hiç test edilmemiş!”

“Burada fatura kesilemeyecek tek adam var, o da işte kendisi veya yakınları orada enkaz altında kalan adam.”

Yeni bir büyük afete, mesela İstanbul depremine hazır olmak için neler yapılmalı?

  • Öncelikle Ulusal Roaming dediğimiz olayı test etmemiz gerekiyor. Tek bir düğme ile tüm Türkiye için, Marmara Bölgesi için veya İstanbul için devreye sokmaya hazır olmamız gerekiyor.
  • İkincisi, bütün baz istasyonlarına fiber zorunluluğu gelmesi gerekiyor. Oraya nasıl fiber çekilecek gibi bahaneler olmadan, her birine fiber çekilmesi gerekiyor. En azından devlet, haberleşme için gerekli minimum hücresel ağ sayısını belirleyip, bu istasyonlar için fiberi mecburi tutmalı.
  • Üçüncüsü, tüm istasyonların uydu yedeği bulunmalı. Fiber kabloda bir hasar olduğunda yedek olarak devam edebilmeli.
  • Dördüncüsü, antenlerin sabit değil, motorlu olmalı ki, açısını kaybettiğinde otomatik olarak tekrar sinyali yakalasın. İşin enerji tarafına da alternatif çözümler bulunmalı. Jeneratör, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi...

Genel Yayın Yönetmenimiz Atıl Ünal, Dünya Gazetesi Teknoloji Editörü Kemalettin Bulamacı ile bilgi dolu bir sohbet gerçekleştirdi

Keyifli okumalar.

* Bir abonenin hangi mobil operatörü kullandığından bağımsız olarak kapsama alanı sorunu olduğunda diğer operatörlerden hizmet alması.

Kategori: GenelTarih: 01 Mart 2023, Çarşamba