Anlık Normal Dergi

ANLIK DEĞİŞEN KAVRAMLAR - DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY BENCİLLİĞİMİZ!

ANLIK DEĞİŞEN KAVRAMLAR - DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY BENCİLLİĞİMİZ!

Tüm dünya büyük bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Bütün kavramlar yeniden tanımlanıyor. “Değişim kaçınılmaz! Zamana karşı direnen kaybeder” gibi beylik cümleler de tüm analizlerin vaz geçilmezi. Peki kavramlardaki değişikliğin sebebi içinde bulunduğumuz büyük değişim mi? Beş dakika arayla aynı kavramı çıkarımız gereği farklı amaçla kullanıyor olabilir miyiz?

Cevabı en baştan vereyim. Emin olun, dünyada yaşanan bu koca değişimi bile kendi çıkarımız için kullanıyoruz. Hatta şu anda sistemler, tam da bu yüzden yıkılıyor. Yaratıcı olması öğütlenen insanoğlu, potansiyelini sonuna kadar kullandı ve işine geldiği şekilde o kadar çok esnetti ki sistemleri, esneyecek yer kalmadı. Şu anda kendi bozduğu sistemlerin bozukluğuna isyan eden bir dünya toplumuna bakıyoruz. Milliyetçiliğin yükselmesinin sebebi de, kendi çıkarlarına göre işleyen yeni bir sistem kurma iddiası aslında. Dolayısıyla “Evet, kavramları çıkarlarımıza feda ediyoruz.”

Tartışılması gereken, bu gidişatın sonunun nereye doğru evrileceği veya herhangi bir yere evrilip evrilmeyeceği. Aydınlanmacı felsefe, ileriye doğru bir gidiş muştalıyor, ama şu anda binlerce yıldır oluşmuş, modern medeniyetin yapı taşlarını oluşturan kavramların altını boşaltıyoruz. Aynı tartışma içerisinde iki radikal görüş aynı kavramla birbirini suçlarken, o kavramın nesnel pozisyonunu koruması mümkün mü?

Olguları ifade ederken kullanacağımız kavramlar anlamlarını kaybederse bırakın ortak akıl oluşturmayı, tartışmak bile imkânsız hale gelebilir. Çok mu soyut oldu? Bu yazıda okuyacağınız örnekler hiç de soyut kalmayacak! Adil - Adalet, Eşitlik – Demokrasi, Demokratik – Demokrat Şimdi hepsini ele alacağız.

Kategori: GenelTarih: 11 Şubat 2021, Perşembe