Anlık Normal Dergi

GERÇEKTEN HER ÜRÜNDE DIŞ ÜLKELERE BAĞIMLI MIYIZ?

GERÇEKTEN HER ÜRÜNDE DIŞ ÜLKELERE BAĞIMLI MIYIZ?

Verimli tarım topraklarımız, iklim çeşitliliğimiz, hayvancılık ve kendimize yetebilecek kaynaklarımızla övündüğümüz günlerden çok da uzak bir gelecekte değiliz. Türkiye için taşı toprağı altın diyenler hala haklı. Gerekli teşviklerle kendimize yetebilecek kaynaklara sahip bir ülkeyiz.

Kendimizin üretebileceği ürünleri ve kaynakları dış ülkelerden ithal edişimiz de her zaman için bir tartışma konusu olarak gündemimizde yer alacak. Dönem dönem basından duyduğumuz ya da resmi gazeteden takip ettiğimiz ithalat haberleri, ithal edilen ürünlerin detayları ‘Yok Artık’ dedirtecek boyutta olabiliyor. Zihninizi zorladığımızda, saman ithalatının uzun süre gündemden düşmediğini hatırlayacaksınız.

Aynı şekilde yakın tarihte başka bir ithalat haberi de gündeme bomba gibi düştü. Venezuela’dan 1500 tonluk peynir alımı yapılması/yapılacağı haberi ortalığı karıştırdı.

Türkiye gibi peynir çeşitliliğiyle adını duyurmuş aynı zamanda peynir üretiminde dünya 4.sü olarak neden Venezuela’dan peynir mi ithal ediyoruz?

21 Ağustos 2020’de resmi gazetede yayınlanan ithalat haberini, alanında uzman Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım dergimizin 5. Sayı 2. Kısmında değerlendirdi.

TÜRKİYE, VENEZUELA’DAN PEYNİR İTHAL EDECEK DURUMDA MI?

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım peynir tartışmasına ışık tutacak bilgileri bizlerle paylaştı! Türkiye'nin peynir üretiminde, ihracatında, ithalatındaki durumu ayrıntılı olarak inceleniyor. İthalat ve ihracat rakamları karşılaştırmalı olarak ele alınıyor.

Gerçeklikten uzaklaşmadan Türkiye peynirini ele alıyoruz. Siyasetin ticarete birebir dirsek teması halinde olması, pek çok ticari olayın duyulmasında polemik yaratabilecek açıklamaları da beraberinde getiriyor. Gerçeğin ne olduğunu ise okuyan ve araştıran insanlar bilecek! 

Kategori: GenelTarih: 10 Eylül 2020, Perşembe