ÖMER FARUK SORAK: “ARTIK ATATÜRK’Ü ATATÜRK’ÜN KENDİSİ OYNAYABİLİR”

ÖMER FARUK SORAK: “ARTIK ATATÜRK’Ü ATATÜRK’ÜN KENDİSİ OYNAYABİLİR”

ÖMER FARUK SORAK: “ARTIK ATATÜRK’Ü ATATÜRK’ÜN KENDİSİ OYNAYABİLİR”

Vizontele, Aşk Tesadüfleri Sever, G.O.R.A, Sınav gibi gişe rekortmeni filmlerin yönetmeni Ömer Faruk Sorak ile gelecek projelerini, iz bırakan eserlerini ve sinemaya dair düşüncelerini konuştuk.

Hayalim hep sinemacılıktı diyen Sorak; “Cumali abinin karanlık odasına girip o zehri kaptıktan sonra başlayan bu yönetmen olma sevdası beni bugüne kadar getirdi” diyerek sinema macerasını anlatmaya başlıyor bize.

“Ben senaryoya sanat eseri muamelesi yapılmasına karşıyım”

“Türk televizyonculuğundaki yapımcı, yönetmen, senarist ilişkisi genelde, yönetmenin bir teknik eleman gibi kullanılıp dışarıda bırakıldığı bir anlayışla yürüyor. Ben bugüne kadar böyle bir ilişki içinde olmadım ve zaten bu ilişki kipini de kabul etmiyorum.”

“Ben yönetmenliği orkestra şefliğine benzetiyorum. Yönetmen konuyu herkesten daha iyi bilmeli ama her enstrümanın yeteneğini ortaya koyması adına yeterli alanı da sağlamalı.”

Sinema tarihimize damga vurmuş filmlerin ve hafızalarımıza yer etmiş kliplerin yönetmeni Ömer Faruk Sorak ile olan röportajımızı Anlık Normal’in yeni sayısında okuyabilirsiniz.

Keyifli okumalar.

Kategori: GenelTarih: 22 Nisan 2022, Cuma