Anlık Normal Dergi

TÜRKİYE İÇİN AŞI VAKTİ!

TÜRKİYE İÇİN AŞI VAKTİ!

Şu dünyada her şey zıddı ile var. Buna ilaç karşıtları da dahil tabii ki. 21. Yüzyılda yaşayan insanlar olarak her sektöre sıçrayan yapay zeka gibi ileri teknolojilerden bahsederken tıbbın geliştiğine inanmayan insanların varlığı hayli şaşırtıcı.

Şüphecilik, komplo teorileri, dünyayı ele geçirmek isteyen zenginlerin varlığı gibi distopik kurguları nedense çok seviyoruz. Yeni bulunan Covid-19 aşısı ile içimize çip yerleştirileceğine dair söylentiler de bu merakımızdan yayıldı zaten.

Bu sayımızda Tıpta ve Sağlıkta Balon Bilgiler kitabının yazarı Dr. Nina Shapiro, HPV aşısına dair gündemi ve yaklaşımları değerlendiriyor. Sosyal medyanın hafife alınamayacak etkisi ile yanlış bilgilerin viral olarak ne kadar hızlı yayıldığını okumaya hazır olun.

‘’Herhangi bir bilgiyi alırken kişinin kaynağını veya bir kaynağın kaynağını veya bir kaynağın kaynağının kaynağını kontrol etmeyi unutmayın.’’

Peki bunu kaçımız uyguluyor? Herkesin paylaşması, o bilgiyi doğru kılmıyor ama korkuyu ve endişeyi hızlı bir şekilde içimize salabiliyor.

‘’Aşının riskleri ve olumsuz etkilerini öne çıkaran gönderiler, olumlu gönderilere oranla çok daha fazla ilgi gördü ve bu fenomen, gönderilerin etkileşimi arttıkça daha da büyüdü.’’

Sosyal medyada bir nebze fazla görünmek ve etkileşimi arttırmak için ortaya atılan bilgilere ne kadar itibar etmemiz gerektiği konusunda kendinizi sık sık uyarmanızda fayda var.

Dünyanın şu anki kaos ortamından ve hastalıktan daha fazla insanın ölmesini engellemek için aşı olmak artık bir inisiyatif meselesi değil. Sadece kendinize değil, herkese karşı bir sorumluluğumuz var. Öyleyse olumsuz her şeye kucak açmak yerine gerçekliğini sorgulamak bizi bir adım öne taşıyacaktır.

Keyifli okumalar dileriz.

Kategori: GenelTarih: 21 Ocak 2021, Perşembe