UZUN SÜRE AYAKTA KALABİLMENİN SIRRI HIZLI UYUM SAĞLAMAK

UZUN SÜRE AYAKTA KALABİLMENİN SIRRI HIZLI UYUM SAĞLAMAK

Türkiye’nin ilk ve en büyük anne-bebek ürünleri mağazası ebebek’in kurucusu Halil Erdoğmuş’a, start-up dünyasını, kendi deneyimlerini ve ebebek’in hikayesini sorduk.

Halil Erdoğmuş, başarılı olmak adına öncelikle iyi bir ekibin olması gerektiğini vurgularken “Daha iyi nasıl yapabiliriz?” sorusunu yanıtlayabilmek için gayretle çalıştıklarını da belirtmeden geçemiyor.

“Önümüzdeki 5 yıl veya 10 yıl hiç fark etmeksizin artık bildiğimiz tek bir gerçek var ki yeniliklere en hızlı uyum sağlayan girişimler uzun süreler ayakta kalabilecekler.”

Kendi deneyiminizden yola çıkarak, start-up sahipleri açısından sektörden beklentileriniz nedir?

“Bir işi neden istediğini biliyorsan, hedefine ulaşmak için canla başla çalışıyorsan ve en önemlisi yola iyi niyetle çıktıysan tüm zorluklara rağmen çok güzel noktalara gelinebiliyor.”

Bu sebeple;

  • Girişimci ve yatırımcılar ne istediklerini çok iyi bilmeliler ve şeffaf rapor üretebilmeliler.
  • Parasal kaynaktan ziyade, stratejik bilgi getirebilecek ortaklıkları ve yatırımları tercih etmeliler.
  • Salt çok parası var diye bir yatırımcının şirket içine girmesi, büyük bir avantaj değildir. Bu durum sistemin mali gücünü çok yükseltebilir. Ancak mali gücün yükselmesi, ne yazık ki çok kaliteli bir yatırım cinsi değildir. Mali güçten önce; bilgi gücünün ve know-how’un sağladığı yatırımlara özen gösterilmelidir.
  • Dolayısıyla tavsiyem, kişilerin işin içerisinden hiçbir zaman çıkmayacakmış gibi düşünerek hareket etmeleridir. Her zaman ileriye atılacak bir adım ve geliştirilecek bir alanın o girişim için elbet var olduğunu hatırlamak gerekir. Bu düşünce tarzı, işi sahiplenme kalitelerini arttırır ve onları sürekli yüksek motivasyonda tutar.

Genel Yayın Yönetmenimiz  Atıl Ünal, Türkiye’nin ilk ve en büyük anne-bebek ürünleri mağazası ebebek’in kurucusu Halil Erdoğmuş’un deneyimlerini de paylaştığı keyifli ve bilgi dolu bir sohbet gerçekleştirdi.

İyi okumalar

Kategori: GenelTarih: 15 Kasım 2022, Salı